O nożach Global

Historia noży marki Global rozpoczęła się w 1978 roku w Japonii. To wtedy firma Yoshida Metal Industry Co.,LTD. (Yoshikin) wraz ze światowej sławy projektantem Kominem Yamadą, rozpoczęła prace nad ponadczasowymi, w całości wykonanymi ze stali nożami kuchennymi.

Podczas prac dysponowano niemal nieograniczonym budżetem i najlepszymi materiałami - wszystko, aby ich efekt zrewolucjonizował rynek kulinariów na całym świecie. W założeniu miały powstać noże, które łączyć w sobie będą piękno Włoskiego wzornictwa, Niemiecką wytrzymałość (ówczesną) oraz Japońską precyzję. Noże zostały zaprojektowane przez Komina Yamadę, wizjonerskiego projektanta przemysłowego. Miał on za zadanie zaprojektować nowoczesne noże kuchenne, idealne zarówno dla szefów kuchni, jak i domowych kucharzy.

Początkowo noże Global trafiły do sprzedaży na rynek Japoński w 1985 roku, następnie za sprawą Mino Tsuchida noże Global zaczeły zdobywać rozgłos poza granicami Japonii ich debiut miał miejsce w Europie w 1988 roku podczas targów Ambiente, była to swoista rewolucja w dziedzinie noży kuchennych, jako że w tamtym okresie były to pierwsze noże kuchenne w całości wyprodukowane ze stali nierdzewnej.

Noże Global tworzone są od ponad 30 lat z ciągłym zachowaniem tych samych wysokich stanadardów produkcji z użyciem najlepszych możliwych materiałów. Początkowo oferta noży Global zawierała jedynie 12 noży, obecnie liczba ta została zwiększona do ponad 150 produktów.

Nieodparty urok

Obecnie noże Global są jednymi z najpopularniejszych i najbardziej docenionych noży japońskich na świecie (zarówno w profesjonalnych, jak i amatorskich).
Noże wykonywane są ze stali opatentowanej przez firmę Yoshikin, Cromova 18 jest najpierw obróbce cieplnej w temperaturze 1000ºC, następnie obróbce podzerowej – w temperaturze -80ºC, po czym ponownie jest nagrzewany. Proces ten pozwala osiągnąć twardość klingi na poziomie 56-58 HRC. Wysoka zawartość chromu zapewnia bardzo dużą odporność na rdzę.

Charakterystyczna kropkowana rękojeść, która powierzchnia jest pokryta regularnymi wgłębieniami to znak rozpoznawczy noży Global Classic, na przestrzeni lat została ona zmieniona w seriach Global SAI na 7 kropek nawiązujące na kodeku samurajów oraz Global NI gdzie rękojeść posiada 2 rzędy regularnych wgłębień kropek. Każda z serii gwarantuje pewny chwyt i zapobiega wyślizgnięciu się noża z dłoni.

Wyróżnienia i nagrody

Od bardzo skromnych początków GLOBAL stał się jedną z historii sukcesu lat 90. W ciągu ostatnich kilku lat noże GLOBAL zdobyły wiele prestiżowych nagród.

1990 nagroda Good Design (dobry wzór, tzw. G-Mark) ustanowiona przez MITI (Ministerstwo Międzynarodowego Handlu i Przemysłu Japonii) dla modeli GLOBAL z dwóch serii: od G-1 do G-9 oraz od GS-1 do GS-10

1991 wpis do International Design Yearbook (międzynarodowego rocznika wzornictwa)

1992 nagroda Najlepszego Narzędzia Kuchennego przyznana przez Holenderskie Stowarzyszenie Kucharzy (Koksgilde Nederland)

1995 tytuł Best Buy (najlepszy zakup) wg brytyjskiego magazynu konsumenckiego „Which?” dla modelu GLOBAL G-2. Wyróżnienie powtórzono następnie w latach 2003 i 2011.

1996 tytuł Najostrzejszego Noża według niemieckiego miesięcznika „A LA CARTE”

2001 nagroda Design Plus na międzynarodowych targach we Frankfurcie nad Menem dla modelu GLOBAL GS-29

2002 nagroda Long-selling Good Design (bestsellerowy dobry wzór) przyznana przez METI (Ministerstwo Gospodarki, Handlu i Przemysłu Japonii) dla modeli GLOBAL z dwóch serii: od G-1 do G-9 oraz od GS-1 do GS-1

2005 selekcja do 7. wystawy JIDA Design Museum (muzeum wzornictwa japońskiego) modele GLOBAL G-2 i GS-3

2006 nagroda Japanesque Modern 100 (100 najlepszych produktów, będących marką Japonii) przyznana przez Japanesque Modern Committee (Komisja Nowego Stylu Japońskiego) dla serii GLOBAL G

2011 tytuł Best Kitchen Gadget (najlepszy gadżet kuchenny) wg czytelników magazynu „GQ” dla modelu GLOBAL G-2

2013 model G-2 został wybrany jako zwycięzca testu noży kuchennych w programie telewizyjnym PLUS w Szwecji

2014 Global został uznany za ulubioną markę noża szefów kuchni 2014 przez magazyn Chefs Choice Awards

2015 Global został uznany za ulubioną markę noża szefów kuchni 2015 przez magazyn Chefs Choice Awards

2016 Global został uznany za ulubioną markę noża szefów kuchni 2016 przez magazyn Chefs Choice Awards